headache


כאבי ראש!!!

או: אראלה ממפעל הפיס
(או: סיכוי מול סיכון)
 
 

הטלפון צלצל. פעם אחת, פעם שניה... פעם שלישית... ככה מתחילים רוב הסיפורים המעניינים, לא? ככה זה התחיל, ביום חמישי האחרון בבוקר. ליאת היתה במקלחת וצעקה משם "יעקב, תרים, זו בטח אראלה ממפעל הפיס, בטח  זכינו במשהו". יעקב הרים את הטלפון, ואכן זו היתה אראלה ממפעל הפיס. "אני שמחה לבשר לכם שזכיתם בחצי מיליון שקל" אראלה דיקלמה את הטקסט הקבוע שלה. יעקב היה מוכן לשמוע את אראלה ממפעל הפיס, ולכן התגובה שלו לא נשמעה הכי מופתעת... הוא אמר "תודה רבה אראלה, עשית לנו יום שמח", ובקול שמנסה להישמע כמופתע המהם ביובש "הצלחת להפתיע אותנו".
ליאת עוד הספיקה לצעוק ליעקב מבעד לדלת המקלחת "תמסור לאראלה תודה גם ממני". וככה הסתיימה שיחת הטלפון המפתיעה של אותו יום.
 

מוטי בן 7 שנים. כבר שבוע שהוא מתלונן על כאבי ראש. פעם במצח, פעם מאחורי העיניים. ההורים שלו מודאגים מאוד, הם חוששים מהגרוע מכל. הם לקחו אותו היום לרופא להיבדק. הם ידעו מה הוא הולך לומר להם. אמא של מוטי ממש הכינה את עצמה לשמוע את הרופא אומר "אני מצטער..." ואולי למלמל כמה מילים כמו "תהיו חזקים" לפני שיגיד את... את המילה הזו. לפני שיפיל עליהם את כל עולמם.
כאב ראש הינה אחת מהתלונות הנפוצות ביותר בגיל הילדות. יש סיבות רבות לכאבי ראש, החל מנזלת, דלקת גרון, דלקת אזניים, עייפות, מיגרנות, בעיות במיקוד ראיה, סינוסיטיס, כינים, סימן לא ספציפי למחלה ויראלית כלשהי (רופאים אוהבים את הויראלי הזה... הא?) וכלה בדלקת קרום המוח ו... כן. במילה הזו.. שההורים של מוטי ממש יודעים שהם הולכים לשמוע מהרופא – גידול! סרטן. השכיחות של גידולי סרטן במוח היא בערך 1-2 ילדים מכל 10000 ילדים. השכיחות לנזלת גבוהה הרבה יותר.  
 

כאשר ילד מתלונן על כאבי ראש, ההורים מודאגים מאוד, ומשום מה מרגישים שהרופא מזלזל בתחושות הכאב של הילד ובחששות שלהם שמדובר במשהו רציני, כאשר הוא פוטר את זה ב"וירוס ויראלי"... אכן, רוב הסיכויים הם שכאבי ראש (אפילו ממושכים) אינם גידול מוחי, אלא סיבה אחרת, שלרוב איננה מדאיגה. מהם הסימנים המדאיגים, ה"נורות האדומות" אשר אמורים להדאיג אותנו? למה לשים לב?


מאפיינים המחשידים לכאב ראש ממקור אורגני: 
  1. האם כאבי הראש מעירים את הילד משנתו? אם יהילד מתעורר מכאבי ראש במהלך הלילה, הדבר מחשיד לסיבה אורגנית הדורשת בירור.
  2. האם הילד סובל מהקאות ובחילות ? דבר זה עלול ללמד על לחץ תוך גולגולתי מוגבר, ודורש בירור.
  3. האם הוא מתלונן על טשטוש בראיה? רואה כפול?
  4. האם מתלווה תלונה נוירולוגית לכאבי הראש? (הליכה לא יציבה? חולשה ביד? פזילה חדשה?)
  5. פירכוסים חדשים?
  6. האם יש רקע רפואי שאיננו תקין? מחלת רקע המערבת אתה מוח (כדוגמת נוירופיברומטוזיס?).
  7. האם כאבי הראש הינם חד צדדיים כל הזמן?
  8. האם תלונת כאבי הראש היא התלונה המרכזית העיקרית של הילד (בעיקר בילד הצעיר מגיל 6 שנים).
 
אלה הם כמה סימנים המדליקים "נורה אדומה" אצל בני המשפחה והרופא, ודורשים בירור מעמיק
יותר לסיבת כאבי הראש. 

איך מתקדמים? - כותבים יומן
לעיתים, עוזר למלא יומן במשך שבוע, המתאר כמהפרמטרים של כאבי הראש, דבר שיכול לעזור לקדם את הבירור הרפואי. ביומן יש לכתוב בכלפעם שהילד מתלונן על כאבי ראש את שעת האירוע, מיקום כאב הראש (בעורף?מאחורי העיניים?במצח?) , עוצמה (לדרג מ 1 עד 10), משך הכאב, האם התלוותה לכאב תלונה נוספת (הקאה? טשטוש ראיה? סחרחרת?) מה עזר להקל על הכאב (חיבוק מאמא? אקמול? נורופן?שינה ממושכת? כניסה לחדר חשוך ושקט?) מה הילד אכל לפני הופעת הכאב? (פיצה? שוקולד? מאכל ספציפי שתמיד גורם לו לכאבי ראש?). ככל שיהיו ביומן יותר פרטים, יתאפשר לרופא להתמקד בבעיה, ולנסות  ולמצוא פיתרון. (דוגמא ליומן, באנגלית).
 
לא אמשיך לפרט את הבירור שניתן לבצע בכדי לאתר את הסיבה לכאבי הראש. רק אציין שכמו שלא כל טלפון הוא מאראלה... כך לא כאב ראש הוא גידול מוחי. שימו לב לסימנים מחשידים (הנורות האדומות שצויינו לעיל) וכתבו יומן, אשר יתן לכם ולרופא מידע רב יותר על כאב הראש ממנו סובל ילדכם.
 

המשך הבירור הרפואי של כאבי ראש - בפעם הבאה...